Jak napsat dobrou povídku?

10. října 2014 v 20:24 | Hailey Malfoy |  Haileyino kvákání
Už to píšu potřetí -_- Pitomej počítač :D
Od začátku školního roku ještě neminul týden, aby se mě nikdo nezeptal, proč jsou moje povídky tak super a že by chtěli taky něco napsat a jestli bych jim něco neporadila. Ano, těší mě to, ale začíná mi to lézt na nervy. Takže přicházím s pár radami, jak napsat povídku, která lidi zaujme.Nápad - nikdo mi nevymluví, že to je nejdůležitější. Když nemáte nápad, tak nemůžete nic napsat.


Postavy - téma samo o sobě. Velice důležité jsou výběry jmen, musíte postavě vybrat jméno, které zaujme (například jméno Katniss člověka prostě osloví). Pak je tu charakter postav. Charakter si nesmí odporovat - nemůže být statečná a ustrašená dohromady. Na druhou stranu je děsně pěkné, když spolu vlastnosti trochu odporují - vezměte si mého miláčka Draca Malfoye. Protivný, nafoukaný a zlý - a miloval Hermionu. Nedokázal zabít Brumbála. Přišel na Fredův pohřeb. Nabádal svého syna, aby si z Harryho vzal příklad. Pozor spoilery. Poslední věc, kterou je k chrakteru potřeba říct je, že když píšete fanfiction (třeba ke knize), musíte charakter postav zachovat. Nemůžete dovolit Harrymu, aby zabil Rona (ani pod vlivem kletby Imperius - víme přece, že jí dokáže vzdorovat), nebo aby mučil Nevilla. A pak je tu vzhled postav. Nechci řešit, že vae postavy nesmí nosit oblečení, které je z módy, to je mi celkem dost jedno. Jde o to, abyste dokázali postavu popsat. Ne však stylem: Má hnědé nevinné oči. Na sobě má černé kalhoty a šedou košili. V uchu má náušnici. Na nohou má fialové conversky. Prostě se vyhýbejte slovesu mít. Jasné? Zkuste udělat něco na způsob: Není ošklivý, je velice pohledný, působí dojmem lamače dívčích srdcí. Nevinné šedomodré oči za šprtskými brýlemi, které teď nosí všichni, však velice rychle vyvádí z omylu. Světlehnědě vlasy jsou krátké, přesto však působí trochu neupraveně, až na vzorně rovnou pěšinku. Očividně se s nějakými gely a laky a dalšími serepetičkami nezdržuje, jen se češe. Jednou, na vánoční večírek, přišel s ulíznutými vlasy. Vypadal víc než podivně. Ani výběrem oblečením se moc nezdržuje. Mám dojem, že snad střídá tři košile a dvoje kalhoty. Nosí pořád ty stejné tenisky. Na první pohled je vážně moc příjemný, jenže to trvá jen do té doby, než začne mluvit. V tu chvíli se hroutí všechny představy o romantické schůzce někde v parku, nebo co já vím kde. Tím krásně shrnete jak vzhled, tak i charakter. Buď můžete čenáře utvrdit v tom, že je postava přesně taková, jaká se jeví, nebo je můžete vyvést z omylu. VAROVÁNÍ: Tenhle popis je můj. Konkrétně tenhle. Přísný zákaz kopírování. Ta postava je v mojí povídce, je to moje představa a mám na to v podstatě i autorská práva (na wattpadu, kam jí píšu). Jestli kdekoliv tenhle, přesně tenhle popis zahlédnu, tak autora uškrtím.


Výběr slov je velice důležitý. Pár základních pravidel:
1) Jak už jsem řekla, snažte se vyhnout slovesu mít.
2) Stejně tak se snažte vyhnout slovesu je a byl. Ano, v přímé řeči, když někdo popisuje svou cestu do Řecka nebo kam že to jel, je to jasné, ale mimo přímou řeč se jim vyhýbejte. Prosím. Samozřejmě, že sem tam je mrsknout můžete, ale snažte se je nahrazovat
3) Když už slovo ale nahrazujete, nedělejte to vždycky. V přímé řeči to nedělejte, kdo řekne: přesto jsem tam jela? Nikdo. Dobře, přesto ještě sem tam někdo použije, ale nikdo neřekne však. To mi nevymluvíte, ani kdybyste chtěli
4) Klidně si udělejte "náčrt" své povídky => nejdřív si jí napište v takhle jednoduchých větách, popisy tak, jak být nemají, ale než to publikujete, pročtěte si to, popisy upravte a slovesa nahraďte, aby se to dalo číst. Takhle totiž můžete napsat povídku se sebekrásnější zápletkou, ale jakmile je to napsané takovýmhle příšerným způsobem, tak si to nikdo nepřečte, věřte mi.


Překlepy - k tomu řeknu jen jedno: snažte se jim vyhnout. Povídku si po sobě přečtěte a překlepy opravte. I já se sem tam překlepnu, když píšu tím svým rychlopisem, ale snažím se tomu vyvarovat.
Gramatika a pravopis - prostě si to hlídejte! Ano, na blozích jako harrypotter-ff.blog.cz, jsou sice korektorky, které povídky před uveřejněním kontrolují, ale ty po vás nebudou opravovat příšerné hrubky. To samé platí u překlepů. Na některých blozích zasílají povídku zpátky, abyste si to všechno opravili.

Nakonec uuž můžu jen doporučit ještě si přečíst tohle: http://sosaci.net/test/?q=node%2F18, pravidla jsou tam vysvětlená dost jasně a myslím, že i celkem vtipně.
Přeji vám úspěchy při psaní a nezapomínejte, že i já, i další amatérští pisálci nějak začínali. Takže si nelamte hlavu. Například mojí povídku, kvůli které jsem si wattpad původně založila, skoro nikdo nečte. Proč taky, když nepřidávám, že jo :D
Hailey
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 10. října 2014 v 22:15 | Reagovat

Hezky jsi to shrnula. Ale  ty překlepy bych moc nerozmazávala teda ;-)

2 Hailey Malfoy Hailey Malfoy | 11. října 2014 v 19:45 | Reagovat

Jak jako nerozmazávala? Já vím, že tam místy taky mám překlepy, ale snažím se si je hlídat

3 Lenka Lenka | 11. října 2014 v 20:31 | Reagovat

Ale neuhlídáš ;-)  Neber to jak kritizování, prostě to tak je :-)

4 Hailey Malfoy Hailey Malfoy | 17. října 2014 v 15:32 | Reagovat

Je to tak, ale věř, že jich tam zůstává jen malý procento. Kdybych se je nesnažils hlídat, tak by se stalo, že to ani nepřečeteš :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama