Divergence | Recenze

9. listopadu 2014 v 18:32 | Hailey Malfoy |  Čtenářský deník
ČLÁNEK OBSAHUJE OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ SPOILERŮ, TAKŽE JESTLI SI CHCETE KNIHU PŘEČÍST, TAK TUHLE RECENZI VYNECHTE!!! (OKAY, VĚTŠINA RECENZÍ OBSAHUJE SPOILERY, ALE TADY JICH JE DOCELA DOST)
Anotace: Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

Autorka: Veronica Rothová

Ukázka: Podívám se přes rameno dolů na zem. Jestli teď spadnu, je po mě. Ale já věřím, že nespadnu.
Do levého boku mě udeří poryv větru a hodí se mnou na stranu. Zalapám po dechu a nalepím se na žebřík. Snažím se udržet balanc. Vtom mě na boku zastudí jeho ruka. Jedním prstem se dotýká mé holé kůže pod okrajem trička. Zatlačí do mě, aby mě ustálil, a pak mě lehce postrčí doleva, dokud nestojím opět pevně na obou nohou.
Teď jsem to já, kdo nemůže popadnout dech. Chvíli se nehýbu, jenom si zírám na ruce a v ústech mám najednou vyschlo. Pořád cítím, jak se mě dotkl, pořád cítím jeho dlouhé, štíhlé prsty.
"Všechno dobrý?" zeptá se.
"Jo," řeknu přiškrceným hlasem.
V tichosti pokračuju ve výstupu, dokud nevylezu až na plošinu. Podle tupých konců kovové výstuže, která trčí z plošiny ven, se zdá, že tu kdysi bývalo zábradlí. Kdysi. Posadím se a popolezu až na konec, aby si měl i Čtyřka kam sednout. Bez dalšího rozmýšlení přehodím nohy přes okraj. Čtyřka se kupodivu schoulí u středu, ztěžka oddechuje a opírá se o podpěru.
"Vždyť ty se bojíš výšek," řeknu. "Jak dokážeš žít na základně?"
"Svůj strach nevnímám," vysvětlí. "Když stojím před nějakým rozhodnutím, dělám, jako by neexistoval."
Zůstanu na něm viset očima. Nemůžu si pomoct. Myslím, že jedna věc je nebát se a druhá dělat věci navzdory tomu, že se bojím, a to je přesně jeho případ.
Zírám na něho už příliš dlouho.

Děj: Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost - Upřímnost, Odevzdanost, Neohroženost, Mírumilovnost a Sečtělost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou.
Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje... ale také ji zničit.
Mé hodnocení: Jedná se o další (v pořadí třetí hned po Hvězdy Nám Nepřály a Hunger Games) knihu, ke které jsem se dostala na doporučení (konkrétně z fb stránky Never Ending Stories - We Love Books) a musím říct, že ani teď nelituju. Jediný problém je v tom, že na zmíněné stránce se nachází i neoznačené spoilery a tak jsem některé informace věděla předem (například že Čtyřka je ve skutečnosti Tobias Eaton), jenže to není chyba knihy. Fakt jsem se při čtení bavila a podobně jako u HG jsem si říkala, že to možná nakonec tak dopadne. Není to tak depresivní, jako HG (vy víte, komu to říkám) a přitom je to z podobného prostředí (Amerika budoucnosti). Doporučuju všem lidem, co mají alespoň trochu rádi čtení (ale víme, že takoví lidé neexistují, jen zatím nenašli tu správnou knihu. Divergencí by mohli začít) a snadno se u čtení zasní. Mimochodem ve filmu se vedle sebe objevují Shailene Woodley a Ansel Elgort, tentokrát však ne jako pár (jak tomu bylo v Hvězdy nám nepřály, že), ale jako sourozenci.

Postavy:

Beatrice (Tris) Prior - Hlavní hrdinka, příběh je vyprávěn z jejího pohledu. Sympatická šestnáctiletá holka, už od začátku je mi dost sympatická. Upřímně řečeno se jí moc nedivím, že přešla.


Tobias Eaton (Čtyřka) - Instruktor Neohrožených, milý kluk. Má dosti ošklivou minulost, ale nedává to na sobě nijak znát. Jeho poznámky a vtípky jsou mi velice blízké, čili jsem se do něj zažrala.


Christina - Přeběhlice z Upřímných, celkem milá holka. Zezačátku mi byla trošku nesympatická a připadala mi nafoukaná, ale pak jsem si jí dost oblíbila.


Will - Přeběhlík ze Sečtělých, naprosto super kluk. Strašně mě mrzela jeho smrt.


Al - Také přeběhlík z Upřímných. Zezačátku mi byl sympatický, ale pak moje sympatie ztratil všechny najednou ve chvíli, kdy spolu s těmi největšími hajzly přepadl Tris. Nevím proč, ale myslím si, že byl Divergentní. Bůhvíproč jsem si ho ve filmu pletla s Willem


Eric - Lídr Neohrožrených, příšernej hajzl. Od začátku jsem si ho podle popisu představovala jako Chestera z Linkin Park, nemohla jsem si pomoct.


Jeanine - Vůdkyně Sečtělých, hlavní záporačka. Nesnášela jsem jí hned od začátku.Caleb Prior - Trisin bratr, přeběhl k Sečtělým. Celkem sympaťák.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama