Doctor Who: Závoj smutku

8. února 2015 v 22:13 | Hailey Malfoy |  Čtenářský deník
Gerónimo!Anotace: Vydejte se na cestu spolu s tajemným humanoidním mimozemšťanem, který si říká Doktor a cestuje časoprostorem ve své vesmírné lodi TARDIS. Závoj smutku nás přenáší do dob dávno minulých - je 23. listopad 1963, den po atentátu na Johna F. Kennedyho. Tváře mrtvých se vynořují odevšad, promlouvají a vykřikují... a derou se do našeho světa. Dokáže se Doktor ponořit do svého smutku, aby zachránil lidstvo?

Autor: Tommy Donbavand

Ukázka: "Závojové musí používat psychická spojení," řekl Doktor. "Natahují se k nám psychickými chňapadly - hohó, to se mi líbí! Psychická chňapadla! Připomeň mi, abych to někdy zopakoval. Natahují se, až se dotknou cizí mysli, pak použijou vzpomínky toho člověka a vytvoří tak povědomý obličej. Hádám, že každý Závoj začíná jako namátkový obličej v rámci nějakého vzoru, ale neustále se natahují a sondují, dokud si nenajdou oběť. A pak, když navážou spojení, pročešou ti mysl a najdou někoho, koho znáš, někoho, kdo ti chybí -, a použijou tvé vzpomínky na toho člověka, aby tě lapili."
"To je pěkná sviňárna!"

Děj: Jak už bylo řečeno v anotaci, příběh se odehrává 23. listopadu 1963, ačkoli jsou zde tři kapotoly se vzpomínkami, z toho dvě jsou tam proto, abychom pochopili další postavy. Tvor zvaný Závoj využívá celosvětový smutek, aby se nakrmil - živí se totiž lidským smutkem. Jak je řečeno v ukázce, najde v lidských vzpoomínkách osobu, která nám chybí, protože zemřela. Vytvoří například z rozlitého kafe obličej té osoby a začne vám a) vyčítat, že jste s nimi nebyli do konce, b) nadávat, že to vy jste způsobili její smrt, c) obviňovat vás, že jste si jejich smrt přáli a tak jste nic neudělali. Vy tak začnete vzpomínat, takže smutnit a on se vaším zármutkem živí. Vysává vás. Když ho sežere úplně, vy budete žít dál, bez té jedné emoce. Když se vás ale někdo pokusí odtrhnout od něj ve chvíli, kdy už je moc hluboko, zemřete. Doktor se během příběhu snaží zjistit, jak se toho zbavit.
Jo, v podstatě jsem vám právě přeložila anotaci.

Mé hodnocení: Absolutně dokonalá kniha. Četla jsem jí přes víkend a nehorázně jsem si to užívala. Doktorovo hlášky, napínavý a zajímavý děj, úžasné postavy (včetně Doktora)... Místy to však bylo kapku matoucí, nevím jestli proto, že jsem nedávala dostatečně pozor, nebo je to tam špatně vysvětlený, nebo proto, že nejsem tak daleko ve sledování seriálu... nevím. Každopádně knížka mě lapila a nepustila jeden večer, krátkou chvíli dopoledne a část odpoledne - tehdy jsem ji dočetla. Pět z pěti hvězdiček.

Postavy:

Doktor - Humanoidní mimozemšťan z planety Gallifrey - tedy Pán času. Mám za to, že víte, kdo Doktor je, blá blá, takže o Doktorovi mluvit nebudu.


Clara Oswald - Ehm... nevím, co bych o ní měla říct, protože jsem se k ní v seriálu ještě nedostala, ale to, co vím je, že je Doktorovou společnicí. Cestuje s ním v TARDIS. A promáčela Doktorovi motýlka.


Mae Callon - Redaktorka z novin. Je důležitá z jednoho prostého důvodu: je Závoji odolná.

Warren Skeet - Agent FBI, stejně jako Mae je odolný Závoji.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama